image_neshoniyab

دیدنی های تهران ( موزه ها ) – بخش دوم

weblog

موزه جواهرات ملی 

موزه جواهرات

موزه جواهرات ملی در خیابان فردوسی پایین تر از تقاطع جمهوری ساعات بازدید ایام هفته بغیر از چهارشنبه و پنج شنبه  و ایام تعطیل و عزاداری از ساعت 2 تا 4.5 بعداز ظهر و عکاسی کلا ممنوع است .

موزه جواهرات ملی ایران در واقع خزانه ای است که به صورت موزه مورد استفاده قرار میگیرد .آقا محمد خان قاجار در دوران سلطنت خود توانست بخش مهمی از جواهرات پراکنده را گرد آورد و به تهران منتقل کند . این موزه حاصل این تلاش است و جواهرات دوران صفوی ، افشار ، قاجار و پهلوی را در بر میگیرد .

موزه جواهر

از جمله این جواهرات الماس دریای نور ، جقه نادری ، تاج رضاشاه و فرح پهلوی ، تاج کیانی کره جواهرنشان ، تخت طاووس ، و تخت نادری است . اما انبوهی از جواهرات دیگر هم هست که از انها نیز در این مکان نگهداری میشود . 

ژان باتیست تاورنیه برادران شرلی و دیگران نوشته اند که پادشاهان صفوی شروع به جمع آوری جواهرات و اشیائ نفیس کردند اما در پایان دوران صفوی تمام جواهرات جمع آوری شده به چنگ محمود افغان افتاد و خزانه جواهرات ایران پراکنده شد . مقداری از این جواهرات که محمود افغان برای اشرف افقان فرستاد بود پس از ورود شاه طهماسب دوم و نادرشاه به اصفهان بازگردانده شد .

نادرشاه به دنبال براندازی افغان ها به جمع آوری جواهرات گم شده اقدام کرد و در این زمینه چندین نامه به هندوستان فرستاد . اما جوابی دریافت نکرد و به همین بهانه به هند لشکر کشید . این لشکر کشی پیروزمندانه باعث شد که علاوه بر آن جواهرات  ، خزائن هند هم به غنیمت درآید و پادشاه هند جواهرات زیادی را به او تقدیم کند .

بخش زیادی از این جواهرات تقدیمی هرگز وارد ایران نشد ، نادر بخشی از انها را برای امیران و پادشاهان کشور های همسایه فرستاد و مقداری را هم به سپاهیان بخشید .

پس از قتل نادر یکی از سرداران افقانیش از نو جواهرات را غارت کرد و برخی از قطعات این خزانه مانند الماس کوه نور که در دست لطفعلی خان زند بود از سوی او به نماینده کمپانی هند شرقی فروخته شد و بعد از مدتی از انگلستان سر در آورد . 

آغا محمد خان توانست از نو بخش مهمی از جواهرات پراکنده را جمع کند و به تهران منتقل سازد پس از قاجاریه خزانه تغییر چندانی نکرد و فقط تعدادی از جواهرات آن بر تاج کیانی ، کره جواهر نشان ، تخت نادری و غیره نصب شد .

تخت طاووس

در دوران قاجار از این مجموعه در کاخ گلستان نگهدای میشد . با شروع دوران پهلوی جواهرات سلطنتی به زیرزمین کاخ مرمر انتقال یافت و در سال 1316 پس از تکمیل ساختمان بانک ملی ایران بخش بزرگی از آنها به موزه بانک ملی برده شد تا پشتوانه اسکناس باشد .

موزه فرش 

موزه فرش

موزه فرش در شمال تهران انتهای خیابان دکتر فاطمی – شمال پارک لاله واقع شده است و از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر بغیر از دوشنبه ها و ایام عزاداری فعال است .

موزه فرش یکی از مهم ترین موزه های ایران است که در اواخر دوران پهلوی و در 22 بهمن سال 1356 افتتاح شد . ساختمان این موزه دو طبقه است و 3400 متر مربع وسعت دارد  . طبقه همکف آن برای نمایش دائمی 150 قطعه فرش در نظر گرفته شده که هر چند وقت یکبار با بیرون اوردن قطعات جدیدی از خزانه آثار ارائه شده نو میشود . اما طبقه دوم مخصوص برگزاری نمایشگاه های موردی است . 

موزه

مجموعه فرش های به نمایش در آمده در طبقه اول از قرن نهم هجری تا زمان حاضر را در بر میگیرد و اکثر آنها بافت مراکز مهم و بزرگ فرش باف ایران مانند کاشان ، اصفهان ، کرمان ، خراسان ، تبریز و کردستان است این فرش ها در شرایط محافظت شده به لحاظ حرارت و رطوبت به صورت فنی نگهداری میشوند تا مرور زمان آسیبی به آنها نرساند .

یکی از دستباف های معروف این موزه فرش سانگوشکو ، یک قالی کرمانی به جا مانده از عهد صفوی است که به دلیل تعلق به سانگوشکو یکی از شاهزادگان امپراطوری روم به این نام مشهور است . 

همچنین نمونه های از این قالیچه های تصویری شاهنامه بایسنقری در این موزه وجود دارد که واقعا تماشایی است .

در این موزه قالی های سه بعدی خواهید دید که اثر هنری یک استاد بنام هستند . قالی های سه بعدی قالی هایی هستند که گلها و نقشهای آن کاملا برجسته اند . در واقع اینها قالی های زخیمی هستند که بعد از بافت به وسیله قیچی زدن پرداخت شده و بسته به نقش روی آنها کوتاه و بلند شده اند تا نقشها برجسته شوند .

در این موزه کتاب خانه ای با 3500 جلد کتاب در زمینه فرش و بافندگی در ایران و جهان به زبانهای گوناگون وجود دارد .

 

جدیدترین مقالات

news افزایش سرعت سایت وردپرس
news آموزش تغییر نسخه php در هاست سیپنل و دایرکت ادمین
news انکرتکست یا Anchor Text
news معرفی و آموزش Google Trends
news دیدنی های تهران ( باغ ملی )
news مقایسه وردپرس با جوملا

  • موزه فرش
  • موزه جواهرات ملی
  • تخت طاووس
  • الماس دریای نور
  • تاج پهلوی
  • قالی سانگوشکو
  • قالی های قدیمی
  • فرش های تاریخی

کلیه حقوق و مطالب این وب سایت متعلق به شرکت ناین وب می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است.