image_neshoniyab

دیدنی های تهران ( موزه ها ) - بخش اول

weblog

استان تهران جاذبه های دیدنی و گردشگری زیادی را در خود جای داده است که کمتر کسی از وجود آنها اطلاع دارد ، این جاذبه ها شامل موزه ها ، باغ ها ، خانه های سنتی و قدیمی ، پارک ها ، و مکان های تاریخی متنوعی است که هر شخصی با هر سلیقه و نظری را جذب خود میکند در اینجا قصد داریم تا تعدادی از موزه های شهر تهران را به شما معرفی کنیم :

موزه ملی بخش ایران باستان 

موزه

این موزه در مرکز شهر تهران خیابان امام خمینی خیابان سی تیر واقع است و بهار و تابستان از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر و پاییز و زمستان 9 صبح تا 5 عصر فعالیت میکند و آماده استقبال از مردم میباشد .

موزه ملی ایران قدیمی ترین و مهم ترین مجموعه موزه ای کشور و حاوی غنی ترین مجموعه فراهم آمده از اشیاء تاریخی ایران در تمام جهان است . این موزه خود متشکل از دو ساختمان بزرگ است ، یکی موزه ایران باستان و دیگری موزه دوران اسلامی .

موزه ایران باستان توسط آندرا گدار معمار فرانسوی با الهام از تاق کسری در تیسفون طراحی شد و افتتاح آن به سال 1316 باز میگردد .

ایران باستان خود از دو بخش تشکیل یافته است یکی ( بخش پیش از تاریخ ) یعنی از ابتدای تاریخ تا عصر نگارش و دیگری ( بخش دوران تاریخی ) با آثاری از هزاره چهارم پیش از میلاد تا پایان دوران ساسانی .

در بخش پیش از تاریخ مجموعه ای غنی از آثار باستانی را می بینیم که سابقه شان به یک میلیون تا 12000 سال قبل را در بر میگیرد . قدیمی ترین شی این بخش از سنگ کوارتز و متعلق به دوران پاینه سنگی است که در حوزه کشف رود مشهد یافت شده است .

پس نوبت به مجموعه اشیایی از استان گیلان می رسد ، به قدمت تقریبی هفتصد هزار سال ، و آن گاه آثاری از حوالی مهاباد به قدمت دویست هزار سال . از دوران پاینه سنگی میانه نیز اشیایی از جنس سنگ چخماق و بقایای سنگواره جانوران در موزه به نمایش درآمده است . 

از عصر نوسنگی و آغاز روستانشینی آثار دیگری مثل پیکره های کوچک گلی انسان ها و حیوان ها و ابزار های سنگی از شوش و چشمه علی و تل باکون فارس و مناطق دیگر و همچنین سفالینه های نقش دار ساده و نظایر آن در معرض نمایش قرار دارد .

آثاری از تمدن عیلامی نیز در این موزه به چشم میخورد ، از جمله پیکره گاو با کتیبه ، لوله های شیشه ای آجر نوشته ها و کلون .

از دوران ماد اشیایی متعلق به مکان های باستانی حسن لو ، گودین ، نوشیجان و غیره در معرض نمایش قرار گرفته است که شامل قطعات آهنی و نیز سفالی است که تنگ لعاب دار با نقش بز و گل لوتوس از جمله معروفترین آنها است .

دوران سلوکی با مجسمه ها و کتیبه هایی به خط یونانی در موزه حضور دارد .

اشکانی

شاخص ترین اشیاء از دوران پارتیان ، مجسمه عظیم بزرگ شاهزاده اشکانی است . البته از این دوران انواع سفال ، پیکرک ، ظرف ، مجسمه و ریتون های سفالی مفرقی و شیشه ای هم موجود است .

از دوران هخامنشی آثار حجاری و مجسمه های بسیار مهم و معروفی در موزه نگهداری میشود ، از جمله پلکان حجاری شده پاسارگائ  ، نقش هار برجسته شیر از کاخ تچر ، پایه های ستون سنگی با کتیبه میخی و عیلامی ، سرستون تخت جمشید با مجسمه دو گاو نشسته تندیس داریوش ، پیکر سنگی شیر بی سر و نظیر آن . مومیایی های شش مرد نمکی با اموال و متعلقاتشان نیز که همگی از معدن چهرآباد استان زنجان کشف شده اند و در این موزه به نمایش در آمده است .

موزه ملی ، بخش اسلامی 

موزه ایران

این موزه در مرکز شهر تهران خیابان امام خمینی خیابان سی تیر واقع است و بهار و تابستان از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر و پاییز و زمستان 9 صبح تا 5 عصر فعالیت میکند و آماده استقبال از مردم میباشد .

در سال 1375 ، آثار دوران اسلامی از موزه ایران باستان جدا و به ساختمان مجاور که در شرق آن قرار داشت و در 1337 ساخته شده بود ، منتقل شد تا با گشایش رسمس موزه  دوران اسلامی در کنار موزه ایران باستان مجموعه موزه ملی ایران رسمیت یابد .

نقشه ساختمان با الهام از کاخ ساسانی بیشابور طراحی شده است و مساحتی حدود 4000 متر مربع دارد . این موزه دارای سه طبقه است . پس از طبقه همکف که در آن سالن اجتماعات و نمایشگاه موقت قرار دارد ، طبقه اول به نمایش اشیاء به صورت موضوعی اختصاص یافته است : گنجینه های قرآن ، نسخه های خطی کتاب های علمی ، ادبی و تاریخی ، نقاشی ها خوش نویسی ها ، ادوات و ابزار کتابت ، وسایل روشنایی ، ابزار آلات نجوم و پزشکی و آثاری از هنرهایی چون سفالگری ، پارچه بافی فلز کاری و نظایر آن . همچنین در این طبقه از تالار های قرآن تیموری صفوی افشار زند و قاجار بازدید میکنیم . در همین طبقه هنر شیشه گری دوره تیموری جلوه گری میکند و هنر جانشینان تیمور که بیشتر در رشته های مرتبط با کتابت ، مانند خوشنویسی ، تذهیب ، جلد سازی و کاغذ سازی تبحر داشتند در این قسمت جایگاهی در خور دارد . در اینجا همچنین آثار هنرهای دیگر این دوران مانند بافت پارچه و قالی و کاشیکاری معرق و ساخت سفالینه با تکنیک نقاشی زیر لعاب و سفال آبی و سفید به نمایش درآمده است .

اسلامی

در تالار صفوی خوشنویسی یکی از جلوه های خود را نشان میدهد . از جمله زیباترین خطاطی های این دوره کتابت سوره حمد به خط میرعماد و به خط نستعلیق است که در این تالار در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است . در این دوره همچنین هنر قالی بافی با طرح های گلدانی ، باغی ، کتیبه ای ، محرابی و لچک ترنج به اوج خود رسید . آثار قلمزنی روز فلز ظروف چینی عصر صفوی و همچنین شیشه گری در این تالار تماشایی هستند . در تالار قاجار نیز آثار در زمینه قالی بافی و نقاشی رنگ روغن به شیوه جدبد اروپایی به چشم میخورد که جذاب و چشم نوازند در طبقه دوم تالارهای صدر اسلام را داریم در اینجا آثار در زمینه سفالگری شیشه گری گچبری و نقاشی روی گچ قابل بازدید است .

در تالار سلجوقی کارهایی با خمیر شیشه ، لعاب شیری ، سفال مینایی ، و نیز اشیاء فلزی به روش طلاکوب ، نقره کوب ، و مشبک دیده میشود .

در تالارهای ایلخانی کارهای فلزکاری با تکنیک طلاکوب و نقره کوب و نیز اشیاء مفرغی به نمایش درآمده و در زمینه کتاب سازی ، که در زمان رشید الدین فضل اله همدانی بسیار اهمیت یافته بود نمونه های از خطاطی  بهترین خوشنویسان این دوره در معرض درد هنر شناسان است . 

موزه ایران اسلامی

جدیدترین مقالات

news افزایش سرعت سایت وردپرس
news آموزش تغییر نسخه php در هاست سیپنل و دایرکت ادمین
news انکرتکست یا Anchor Text
news معرفی و آموزش Google Trends
news دیدنی های تهران ( باغ ملی )
news مقایسه وردپرس با جوملا

  • موزه
  • موزه ملی ایران
  • موزه ملی بخش ایران باستان
  • موزه ملی بخش اسلامی
  • مجسمه پیکره شاهزاده هخامنشی
  • موزه های تهران
  • تهران گردی
  • دیدنی های های تهران

کلیه حقوق و مطالب این وب سایت متعلق به شرکت ناین وب می باشد و استفاده از آنها فقط با ذکر منبع بلامانع است.